Новини

ВІДМІНА ОБОВ’ЯЗКОВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ПЕЧАТОК!
26 травня 2017

Відміна обов’язковості використання печаток. На що очікувати суб’єктам господарювання?

Спроба перейти від обов’язкового до добровільного використання печаток була ще у 2014, коли Парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» від 15.04.2014 № 1206-VII. Але повноцінної відміни обов’язковості використання печаток так і не відбулося, через низку причин. Однією з основних можна назвати недосконалість зазначеного Закону, через що у більшості нормативних актів залишились вимоги щодо обов’язковості використання печатки, як підтвердження дійсності документів, що і було використано представниками державних органів задля збереження статусу-кво.

Нещодавно законотворці вирішили поставити крапку у вирішені цього питання і 23.03.2017 прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами - підприємцями» № 1982-VIII, який набере чинності 19.07.2017. Саме з цього моменту із законодавства остаточно будуть виключені вимоги щодо обов’язкового використання печаток та необхідності їх застосування при взаємовідносинах з державними органами та органами місцевого самоврядування.

Давайте розберемося, що це означає.
По-перше, Законом передбачене значне розширення змісту статті 581 ГКУ, у якій передбачено, що відбиток печатки не може бути обов'язковим реквізитом будь-якого документа, а копія документа вважається засвідченою у встановленому порядку, якщо на ній проставлено підпис уповноваженої особи такого суб'єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи - підприємця. Окрім цього, за суб'єктами господарювання залишено право використовувати у своїй діяльності печатки, але наявність або відсутність її відбитка на документах не створює юридичних наслідків.

По-друге, зміни до КУпАП передбачають накладання штрафу у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування у разі вимоги про наявність на документі, що подається суб'єктом господарювання, відбитка його печатки або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена законом. Протоколи про незаконні вимоги до документів отримають право складати уповноважені особи Державної регуляторної служби України.
Зазначене повинно спростити взаємодію суб’єктів господарювання із державними органами шляхом запобігання незаконним вимогам останніх.

По-третє, чітко встановлено, що довіреності від юридичних осіб видаються виключно за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи і не потребують посвідчення печаткою, про що внесли відповідні зміни у процесуальні кодекси.

По-четверте, з ЦКУ були виключена норма, яка передбачала, що обов’язковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.

Водночас, інформація про остаточну відміну обов’язковості печаток викликала певне занепокоєння представників бізнесу, які вважають, що цей крок може призвести до збільшення рейдерських захоплень. Але, як показує практика, при сьогоднішніх технологіях та фактичній відсутності контролю з боку державних органів за виготовленням печаток, підробити печатку не складно, а отже, її наявність не може розглядатися, як гарантія дійсності документа.

Надаємо онлайн доступ до першоджерел

Контакти

Україна, 04053, м. Київ, Бехтеревський пров., 4
тел./факс: (044) 200 04 52
e-mail: office@kbu.org.ua

Прес-служба КБУ
тел.: (044) 200 04 51
e-mail: pr@kbu.org.ua