🌐Засідання Комітету КБУ з питань співпраці з закладами освіти та кадрового розвитку галузі
🏛️Комітет КБУ з питань співпраці з закладами освіти та кадрового розвитку галузі було створено 18 червня 2025 року під час засідання Ради директорів КБУ.
🗓️17 липня 2025 року відбулося перше засідання Комітету КБУ з питань співпраці з закладами освіти та кадрового розвитку галузі під головуванням Олексія Дніпрова, Ректора Київського національного університету будівництва і архітектури.
Під час засідання Комітету КБУ були розглянуті питання:
🔹Про взаємодію бізнесу і закладів освіти, з питань: дуальної освіти, практики, працевлаштування, створення освітніх програм за вимогою окремих роботодавців.
🔹Про питання дотримання юридичних зобов'язань з боку будівельних підприємств по відношенню до студентів коледжів та закладів освіти.
Під час відкриття засідання Олексій Дніпров зазначив, що зміст дуальної освіти досі тлумачать по-різному і бізнес-спільнота, й освітяни. Одним із ключових завдань новоствореного Комітету має стати побудова ефективного діалогу між закладами освіти та бізнесом, аби сформувати спільне бачення змісту і практичного наповнення дуальної освіти.
👤Ігор Білецький, Ректор Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, заступник Голови Комітету КБУ.
«Коли абітурієнти приходять обирати спеціальність, вони часто лякаються і не розуміють, що саме обрати і який у цьому сенс. Вся профорієнтаційна робота, яку ми ведемо, не завжди дає результат. Молодим людям потрібно знати, де вони працюватимуть і чим займатимуться після навчання. Саме ці питання допомагають вирішити дуальна освіта. Ми пропонуємо студенту, який тільки прийшов до університету, знайти стейкхолдера — компанію, у якій він зможе навчатися за дуальною формою і будувати кар’єру протягом чотирьох років. Наша освітня програма побудована так, щоб вже на другому курсі студент отримував робітничу спеціальність, зокрема в будівельних напрямках. А з третього курсу він проходить стажування у компанії Є-КОНСТРАКШН, де набуває практичного досвіду. В результаті випускник стає повноцінним фахівцем з реальним досвідом роботи.»
👤Володимир Онищенко, Президент Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», заступник Голови Комітету КБУ.
«На сьогодні нами напрацьована певна нормативна база: складання індивідуальних графіків дуального навчання, за якими навчаються наші студенти, є діючий трьохсторонній договір про співпрацю в рамках дуальної форми вищої освіти -це співпраця з підприємством, студентом та університетом. Також розроблений проєкт наказу щодо запуску пілотного проєкту дуальної освіти у будівельних закладах вищої освіти.»
👤Тетяна Пронь, Заступник директора з навчально-виробничої роботи Київського професійного коледжу цивільного будівництва, заступник Голови Комітету КБУ.
«Профосвіта опинилася в кризі раніше за вищу — маємо проблему з мотивацією молоді й неготовністю бізнесу до дуальної форми освіти. Не всі компанії відповідально підходять до навчання: в одних учнів навчають і ведуть далі, в інших — просто ставлять копати фундамент. Ми маємо говорити про доброчесність і соціальну відповідальність бізнесу. Справжня співпраця — це не лише практика, а й спільні тренінги, майстер-класи, виробничі екскурсії. Майбутнє профосвіти — у партнерстві бізнесу, освіти й держави.»
Під час плідної дискусії учасники обговорили ключові виклики та можливості розвитку дуальної освіти, наголосивши на важливості співпраці між освітою, бізнесом і державою для підготовки кваліфікованих фахівців.
🎓Зокрема, Олександр Ковальчук, Проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку КНУБА, зазначив, що в суспільстві досі існує різне розуміння дуальної освіти. В її основі має бути саме освіта. Адже багато студентів старших курсів працюють, випадаючи з навчального процесу. Дуальна форма вирішує цю проблему — дозволяє поєднувати роботу за фахом із системним навчанням без втрати якості підготовки.
🔧Також, Олег Борисов, Заступник Голови ПРОФСПІЛКИ БУДІВЕЛЬНИКІВ УКРАЇНИ, розповів про експеримент із проведення практичних семінарів з будівельних технологій без формальної програми. У червні захід відбувся в Одеській академії будівництва, об’єднавши різні заклади освіти. Такий формат допомагає студентам отримати практичні навички, яких бракує в навчанні.
🏗️Крім того, Поліна Айдин, Директор з управління персоналом Caparol Україна, зазначила, що 75% дефіциту кадрів припадає на будівельні спеціальності. Вона вважає, що вирішити проблему можна через співпрацю освіти, держави, бізнесу та HR. Програма Caparol академії показала, що більшість навчальних планів застарілі. Тому важливо оновлювати підготовку та популяризувати будівельні професії — без кваліфікованих працівників відбудова країни неможлива.
🏢Також, Оксана Бердник, Керівниця МЦ Академії МЦ «Баухемі», розповіла, що компанія проводить тижневі виробничі практики для студентів коледжів і університетів. Це дає змогу поєднати теорію з практикою, краще зрозуміти професію та отримати стипендію за участь.
Водночас, Валерій Котляр, керівник BarkS, відзначив, що багато бізнесів досі не розуміють, що таке дуальна освіта. Він також підкреслює, що сфера вентильованих фасадів і систем скління активно розвивається у світі, але на жаль, в Україні цей напрямок поки що не отримав достатнього розвитку.
🌍Особливо важливим є міжнародний досвід, зокрема німецька модель дуальної освіти. Як зазначив Олексій Олексюк, Керівник компоненту Мультидонорської ініціативи Skills4Recovery, ця модель ефективно вирішує проблеми нестачі кадрів та невідповідності навичок ринку праці. Проте така система потребує інвестицій і комплексного підходу. В Україні ж серйозною перепоною залишається відсутність можливостей професійного зростання після профтехосвіти, що знижує інтерес молоді до робітничих професій.
ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!💪
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ!💙💛

