📍 Task Force «Ukraine»: регіональні можливості, фінансові інструменти та практичні кейси відбудови
25 лютого 2026 року відбулося засідання Task Force “Ukraine” Федерації європейської будівельної промисловості (FIEC), присвячене розвитку співпраці з бізнесом і розширенню фінансових можливостей для реалізації проєктів.
🛡️ «Українці продовжують мужньо протистояти агресії та щодня захищають свою державу. Водночас ця боротьба має значення не лише для України — ви захищаєте безпеку та цінності всієї Європи. Дякуємо вам за те, що ви робите для своєї країни і для нашого спільного європейського майбутнього», - розпочинаючи засідання зазначив Кетіл Тоннінг, Голова робочої групи FIEC-EIC з питань України (Task Force «Ukraine»), Почесний Президент FIEC.
🤝 Лев Парцхаладзе, Президент КБУ висловив подяку FIEC та партнерам за системну співпрацю: «Протягом 4 років системних ударів зазнають не тільки військові об’єкти, а і житлова забудова, енергетична та транспортна інфраструктура, об’єкти соціальної сфери. Попри це, український бізнес демонструє високу адаптивність, технологічність та здатність працювати в умовах ризиків. Хочу подякувати FIEC за постійну підтримку української будівельної спільноти. Також висловлюю подяку європейським урядам, асоціаціям і бізнес-партнерам, які чотири роки практично підтримують Україну. Завдяки вашій допомозі відновлюються школи, медичні заклади та інфраструктура, впроваджуються сучасні стандарти будівництва, громади отримують необхідні ресурси».
Віра Савченко, Європейська Бізнес Асоціація, презентувала дослідження компанії, зосереджене на стратегічному значенні західних регіонів України що межують з країнами Європейського Союзу - Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. За словами пані Віри, перенесення значної частини економічної активності ближче до кордону з ЄС відкрило нові можливості для розвитку логістики, зменшення витрат на транспортування та вирішення прикордонних інфраструктурних викликів.
💬 «Наше завдання як бізнес-асоціації - допомогти вибудувати ефективну структуру співпраці в цих регіонах. Ми розглядаємо їх як пілотні майданчики: напрацьовані тут рішення можуть бути масштабовані вглиб країни. Мета дослідження - не просто окреслити переваги безпечніших територій, а чесно показати існуючі проблеми та продемонструвати, що їх можна системно вирішувати. Вирішення цих питань має стати сигналом для європейських інвесторів і українського бізнесу: Україна здатна створити передбачувані та конкурентні умови для співпраці. І це особливо важливо з огляду на масштаб майбутньої відбудови, який підтверджують останні оцінки Світового банку».
💼 Ігор Таранов, Начальник відділу «Офіс Horizon Europe в Україні», презентував інструменти фінансування та можливості для українських компаній у межах програм Horizon Europe на 2026–2027 роки. Зокрема, грантову підтримку, дослідницькі та інноваційні програми, а також механізми державно-приватного партнерства, які бізнес може використовувати для розвитку власних проєктів.
За результатами участі в європейських програмах Україна залучила 64,3 млн євро грантового фінансування, що демонструє зростання показників порівняно з попередніми періодами. Важливою складовою є широка міжнародна кооперація - українські організації співпрацюють із партнерами з понад 60 країн, включно з державами ЄС, асоційованими країнами та глобальними економіками.
Серед основних інструментів підтримки для бізнесу:
🔹 колаборативні проєкти у форматі міжнародних консорціумів;
🔹 індивідуальні інноваційні проєкти в межах інструментів Європейської ради з інновацій та Європейського інституту інновацій і технологій;
🔹 каскадне фінансування для масштабування та стратегічного розвитку;
🔹 механізми державно-приватного партнерства.
💬 «Ми бачимо, що українські компанії стають дедалі активнішими учасниками європейських програм, формують міжнародні консорціуми та залучають суттєве грантове фінансування для інновацій і масштабування. Лише в окремих компонентах програм українські компанії отримали понад 20 мільйонів євро фінансування, що свідчить про конкурентоспроможність наших проєктів на європейському рівні».
Ігор Платонов, Власник ТОВ «Україно-Європейська Фірма Діамант» представив проєкт комплексного відновлення зруйнованого селища Ягідне Чернігівської області. Протягом 24 місяців компанія працювала над відбудовою 70 об’єктів, роботи включали капітальні ремонти, реконструкцію та фактично нове будівництво. Замовник робіт - Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України.
💬 «Головні уроки цього проєкту - організація важливіша за швидкість. Якісне проєктування на старті має більшу вагу, ніж темп будівництва, адже потрібно врахувати всі ризики та нюанси. Логістика вирішує половину проблем відбудови. Важливими є стандартизовані рішення для комплексного відновлення та постійна комунікація з громадою. Саме люди є центром будь-якого проєкту відбудови. І той досвід, який ми отримали, можна масштабувати на всю Україну».
Кетіл Тонінг представив проєкт заяви FIEC «Чотири роки з початку повномасштабного вторгнення росії», для отримання зауважень та пропозицій.
📌 Підсумовуючи зустріч, він анонсував дату наступного засідання - 13 квітня 2026 року.
ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО! 💪
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
СЛАВА УКРАЇНІ! 💙💛

